Çocukluğumu Geri Verebilir Misiniz?

Çocukluğumu Geri Verebilir Misiniz?

2 thoughts on “Çocukluğumu Geri Verebilir Misiniz?

 1. Jean-Jacques Rousseau : “Dayanıklı olmak, bir çocuğun öğrenmesi gereken ilk şey ve en çok ihtiyaç duyacağı meziyettir.” der
  Açıkçası bir çocuk açısından baktığımda hayatı boyunca travma geçirme olasılığının olmadığı bir hayatı olacağını pek düşünmüyorum. Sonuçta diğer insanlarla birlikte bir toplum içerisinde yaşayacak ve yaşadığımız dünyada tüm insanların iyi olduğunu, iyi tarafının olduğunu söylemek…. 😀 zor.
  Bir insanın hayatının bir noktasında mutlaka incinecek, yara alacak, bazen kendisi yaraya sahip olacak. Acı çekmek insanın doğasında olan bir şey. Sevgi gösterme kısmında kesinlikle aynı fikirdeyim ama buna ekleme de yapmak istiyorum.
  Bence bir çocuğa büyüme süreci içerisinde travmalarla baş edebilmesini sağlayacak bir yol çizmeliyiz. Bunun yanında da yaşadığı travmaların acısını başka birisinden çıkarmamasını gerektiğini, sevgiyi dışarıdan -insanlardan- çok kendi içerisinde bulması ve bunu başkasıyla da paylaşabilmesini sağlayacak bir eğitim görmeli. Bir çocuğa kendi kendini iyileştirebilme gücünün olduğunu fark ettirebilmeliyiz diye düşünüyorum 🙂

 2. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum.:)
  Elbette toz pembe bir dünya malesef pek mümkün görünmüyor ama ihmal,istismar,şiddet, savaş bir çocuk için ne kadar adil? küçücük bedene bunlarla başa çıkmak için gücü aşılamak, ortam şartlarında zaten çok mümkün olmayabilir.
  Değişim mümkün. Duyurmak, ses çıkarmak, farkındalık oluşturmak insanların yani bizlerin elinde. En elimizde olan şeyde sevgiyle dolu çocuklar yetiştirmek. Değişim bizde, değişim toplumda. İmkansız bir şey yok. Her şey mümkün. Yapabiliriz :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.