Kabuğumuzun Süsüne Göre Saygı

Kabuğumuzun süsüne göre saygı

4 thoughts on “Kabuğumuzun Süsüne Göre Saygı

 1. Dış görünüşün insanların düşünce, duygu ve davranışlarına olan etkisini günübirlik hayatta çok derin hissediyoruz. Bunları da örnekleyen ve teorik olarak anlatan kapsamlı bir yazı olmuş. Bizler de bu yargılamanın bir parçasıyız. Ön yargıları da dikkate alarak farkına varmak önemli en azından diye düşünüyorum. Yazınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.

  1. Geri bildiriminiz için teşekkür ederim ☺️ Farkındalık yaratarak bu durumu en aza indirgeyebileceğimize inanıyorum.

 2. Başkalarının gözünde değer bulmak için çekilen çilekeş yolların optimist bakış açısıyla yansıtılma çalışması.. buradan işaretle görüyoruz ki bu durum paragraflar hatta kendinden önce gelen cümleyle bile zıtlık yaratmaktadır. Başkalarının yalancı ilgisini çekmek, kendin olmayan haller bütününü üstlenmek ve hepsinden sıyrıldığında gelen yalnızlık hisleri!!

  Hadi biraz daha ilerletelim; yazıda açık yüreklilikle belirtilen başka insanlar için yaşama halinin dayanakları yalnızca dış görünüşten ibarettir. Bu kişinin maruz kaldığı insanlarda dış görünüş ile insanları kategorize eden halde bulunduklarını net bir şekilde görüyoruz. Eğer senden daha şık giyinen, daha kaliteli kumaşa sahip bir kıyafete sahip olan, kullandığın makyaj malzemesinden daha pahalı dolayısıyla kalite beklentisinin yüksek olduğu ürünleri kullanan kişiler hiçbir şey yapmadan sizin önünüze geçebilecek. İnsanların yaşama tutunma olarak kullandıkları karşılaştırma ekolünü de göz önüne alırsak devamlı bir yarış halinde kendinizi özgüvenli olabilmek adına bir takım mücadeleler veriyor gibi görürken içten içe kemiren, yoran, diğer kişilerin ”aynı sabahları dağlık bölgelere çöken sisin saatlerin ilerlemesi ile dağılacağından emin olunması hali gibi” yüzeysel ilgi ve düşüncelerinin günden güne gizli bir yaradan kan kaybettirir insana..

  İvan ilyiç’in ölümü eserinde anlatılan bu denklemin bir yaşam standartı haline dönüşmesini izliyoruz. Her ne kadar optimist bakmaya çalışsakta bu düzenin sonu hüsranlık ve modern köleliktir. Kişi giydiği kıyafetin renginden çok daha ötede, başkalarının düşüncelerinden çok daha özgür bir ruha sahiptir.

  Yazınız geçirdiğimiz dönemin güzel ve kısa özetidir. Emeklerinize sağlık.

  1. Bu içten yorumun beni çok mutlu etti. Yazımın farkındalık yaratıp okuyucunun düşünceleriyle harmanlanmış bu yorumu benim için kıymetli. Yazı amacıma adım adım yaklaştığımı hissediyorum. Teşekkür ederim ☺️.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.