Melisa Bulut: Psikiyatri Hemşireliğinde Yüksek Lisans Öğrencisi Olmak

Melisa Bulut: Psikiyatri Hemşireliğinde Yüksek Lisans Öğrencisi Olmak

6 thoughts on “Melisa Bulut: Psikiyatri Hemşireliğinde Yüksek Lisans Öğrencisi Olmak

 1. Merabalar,ben psikiyatri hemşireliği isteyen bir yks öğrencisiyim,,hemşirelik seçmekteki isteğim psikiyatri hemşireligi ve psikiyatrik arastirmalara olan fazlaca ilgim.Sonuna kadar bu mesleği yükseltme çabaları içinde olacağıma inanıyorum.Ama nedendir bilmiyorum belkide etrafta olan fazlaca yanlış ya da bilmiyorum gerçek bilgiler sanki ülkemizde bu meslek o mesleki tatmini sağlamıyor ,bunun böyle olmadığına inanıyorum .bu mesleği yapanlarin ona nasıl baktiklariyla ve kendi çabalariyla alakali olduğunu düşünüyorum.Ben de bu yol da en güzel şekilde ilerlemek istiyorum.
  Enes hocam yapmış olduğunuz calışmalarınız gerçekten çok iyi bu mesleğe yönelmede en çok sizin makalele ,röportaj ve çalışmalarınızi inceledjm .Gerçekten mesleğinize olan katkiniz çok güzel .Size tesekkür etmek istedim .Başarılarınızin daim olmasi dileğiyle:)

  1. Esenlikler diliyorum sevgili Şefika.
   Henüz hemşirelik lisans programını bile okumadan, hemşirelikte uzmanlaşmaya karar vermiş olman beni hem şaşırttı hem de mutlu etti. Hemşirelik mesleğimizin ve uzmanlık alanlarının tanınıyor ve tercih ediliyor olması, bir meslektaş adayı olarak iyi hissettirdi.
   Mutluluğun direkt mesleğin kendisinde aranıyor olması bana da çok doğru gelmiyor. Sizin mesleğiniz ile kurduğunuz ilişkiler de çok önemli.
   Ben başladığım ilk iki sene bu mesleğe nötr bakıyordum. Sonrasında ilgi duymaya başladım ve bugün mesleğimin ilerlemesi ve gelişmesi noktasında pek çok konuda sorumluluk almaya çalışıyorum.
   Güzel geri bildirimleriniz için teşekkür ediyorum. Birkaç kitap yazımı üzerinde çalışıyorum. Umarım bitirebilirim. Kendimi daha iyi yansıtabileceğim bir yapıt olabilir.
   Çok sevgilerle.
   Enes.

 2. Merhabalar, Enes Bey.
  Hemşirelik, 4. Sınıf öğrencisiyim. Bu hafta sonu Ales e girecegim. Atanacağım gibi duruyor. Psikiyatri üzerine yüksek lisansı hedeflemek Ruh sağlığı dersi görünce oluştu. Sabır, anlayış, empati yetim güçlüdür. Dolayısıyla bu yuksek lisans için teknik koşullar eksik diyebilirim. Ozellikle dil konusunda eksiğim. Genel olarak bu tablo baktığınızda önerileriniz neler olur? Neler yapabilirim?

  1. Merhaba sevgili Gülistan, psikiyatri hemşireliğinde uzmanlaşma hedefini belirleyip, buna yönelik adımlar atıyor olmanız ve güçlü yönlerinizi keşfetmeniz çok hoş. Sabır, anlayış ve empati yetisi eminim ki mesleğinizi icra ederken size çok yardımcı olacaktır. Bunların biz psikiyatri hemşirelerinin sahip olması gereken kişilik özellikleri olduğunu düşündüğümü de eklemek isterim. Gelelim yüksek lisans eğitimine başlama isteğiniz ve bunun gerekli ön koşullarına.. Sizin de belirttiğiniz gibi bir ALES puanı, dil puanı ve diğer adaylardan sizi öne çıkarması nedeniyle iyi bir diploma notu şahibi olunması gerekiyor. ALES’e gireceğinizden bahsetmişsiniz, umarım hedeflediğiniz puanı elde edersiniz. Diploma notunu da hallettiğinizi varsayarak dil sınavıyla ilgili görüşlerimi deneyimlerime ve kendi sürecime dayanarak paylaşabilirim. Öncelikle hedefiniz sadece dil puanı almak olmasın; dili olabildiğince öğrenmek olsun. Çünku bu durum yüksek lisans eğitiminize başladığınızda sizi çok daha ileriye taşıyacaktır. Puan sadece öğrendiğiniz dili bir belgelendirme aracı olsun.
   Benim sürecime bakarsak, ALES ve dil sınavına hazırlanma aşamalarını eş zamanlı gerçekleştirmedim. Bu benim tek bir sınava odaklanmamı ve daha rahat çalışmamı sağladı. Bu yüzden geniş zamanlı bir çalışma takvimi oluşturabilirsiniz. Bireysel olarak bir sınav hazırlığı yapılabileceği gibi, bir dil kursundan da yardım alabilirsiniz. Sizi sınava hazırlamada, gerekli kaynakları ve yazılı materyalleri ulaştırmada büyük faydası olacaktır. Şu an bu kurslara online olarak ulaşabiliyor olmak da büyük bir avantaj, bunu değerlendirebilirsiniz. Fakat her ne kadar kurs desteği de alıyor olsanız dil konusu sizin bireysel çalışma ve çabanıza bağlı. Gün içinde sürekli İngilizce ile ilgilenmeniz, hikayeler, günlük gazete haberleri gibi okumalar yapmanız, kısa çeviriler yapmaya çalışmanız, dizi, filmler izlemeniz dil öğrenme sürecinize katkı sağlayacaktır. Kısacası sınava hazırlık yaptığınız süreçte İngilizce ile ilgilenmediğiniz tek bir gün bile olmasın. Düzenli ve gerçekçi hedeflerle oluşturulmuş bir çalışma takvimi, günlük okuma, kelime öğrenme ve gramer çalışmaları, sınav sistemine aşina olmanız için denemeler çözmeyle hedeflenilen puanın alınacağına inanıyorum. Bu süreçte size başarılar dilerim, psikiyatri hemşiresi adayı olarak sizi aramızda görmek için sabırsızlanıyorum..

 3. Merhabalar yazdıklarınızı okuyunca içim ısındı ve biri bana tercüman olmuş dedim. Ben de mezun oldum ve psikiyatri alanında yl yapmak istiyorum. İçimdeki hevesin aksine çevremdeki yoluma taş koyup bu sürecin sandığım gibi güzel ve adaletli ilerlemeyeceğini söylüyorlar . Zaman zaman umutsuzluğa kapılıyorum. Siz bunlarla nasıl baş ettiniz? Neler hissettiniz?

 4. Merhabalar .aynı yola baş koymuş bir ogrencinin annesiyim ben . Oğluma cahil cahil sorular sorup cevabını da anlamammaktansa artık kendim arastirayim dedim . Hemşirelik bölümü 9 eylülden bu sene mezun oldu .hadefi akademisyenlik . İstediği psikatri hemşireliği yüksek lisans . Odasına kapandı bir yandan yüksek lisans okul acilimlarini takip ediyor bir yandan bilim (?) Sınavına çalışıyor kocaman bir kitapla. Benim en merak ettiğim o sınavda ne soracaklar örnek yokmu ,püf noktalar yokmu bu konuda . Alese ve dil sınavına girdi .orta seviyede puanları pek de yüksek değil aslında . Ama gerekli sınırı geçiyor galiba .tabi bilmiyorum ben fazla. Bu yazılar o kadar güzel i kadar yararlı olduki cokkkk teşekkür ederim .oglumada okutacagim . Benim bir sürü merak ettiğim konu var .siz böyle ara ara yazsanız ne güzel olur . Mesela nasıl alindiniz süreç nasıl ilerledi nasıl çalıştınız . Sonraki yani bir okula başladıktan sonraki süreç bu durumdan cokkkk daha zor olacak belli ama şu an beni ilgilendiren böyle beklemek ,bilgi bulamamak ,hangi üniversiteye gitmesi gerektiği vs
  Şimdiden teşekkürler cevap verirseniz ☺️
  Emeği geçen herkese teşekkür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.