Rezil Bilim ve Akademi Kültürü

Rezil Bilim ve Akademi Kültürü

4 thoughts on “Rezil Bilim ve Akademi Kültürü

 1. Kaleminize sağlık. Pierre Bourdieu’nun “Homo Academicus” adlı çalışmasını öneririm. Zira Bourdieu, ekonomik sermayeye ulaşmak adına akademisyenlerin kıyasıya yarıştığini ve bunu yaparken de bilim kisvesi adı altında “ego” tatmininden öteye gidemediklerini iddia eder. İyi çalışmalar…

 2. Sevgili Enes,
  Öncelikle Almanya`dan selamlar. Yazın için teşekkürler bana biraz gençlik yıllarım daki düşüncelerimi hatırlattı ve gülümsetti beni tekrar paylaşım için teşekkürler.
  Ufak bir katkı olması açısından, gözden geçirmen ve tekrar üzerinde düşünmen gereken noktaları aşağıda özetliyorum;
  -…..”kendi felsefi düşüncelerimle de uyumlu olduğu için”…. Sanırım burada bakış açısı demek mi istedin!!!
  – …..”Tıpkı televizyon programlarında “tartışmaların reyting” alması gibi”…. Çok mu popüler
  -……çoğunda mesleğini yapma hedefinden önce “akademisyen olma” hedefinin yer aldığını görüyorum….Nesi yanlış?
  -“Pek çok öğretim üyesi ile konuştuğumda bile “kendince üstlerinde” yer alan doçentlere, profesörlere gerektiği yerlerde bile karşı gelemediklerini görüyorum. Oysa benim anladığım bilim kültürü bu değil”….. Ne kadar şikâyet etsek te bilimde usta-çırak ilişkisiyle bilim adamı veya kadını yetiştirilir başka yöntem yok gibi (bu arada bu dünyanın her yerinde böyle)…. belki düşünmeye buradan yeniden başlayabilirsin…Nedir bu usta- çırak ilişkisi diye.
  ……”Zira 2020 dünyasında bilgi anlatmak, çok da ihtiyacı karşılayan bir yapı sunmuyor. Bilgi her yerden, her kaynaktan öğrenilebilir. Sizin yetiştirmeniz gereken bilim kültürüdür, itiraz edebilmektir, araştırabilmektir, sorgulayabilmektir”….Benim öğrencilik dönemim olan 1990’larda aynı kültür vardı. Yine de kendimi bu konuda deneyimli ve bilgili hocaların peşinde koşmakla geçirdim yıllarımı diye hatırlıyorum. 2020’da değişen sadece gençler internet aracılığıyla kendilerini ne yazık ki çok bilgi sanmaları. Çünkü Google soruyorlar ve o biliyor diye kendilerini de bilgili olarak görüyorlar. 😊
  …. “Hoca bana taktı” ya da “Hoca ileride önümü keser” düşünceleri hâkim oluyor. Ne diyebilirim? Yazık!… bunda haklı olabilirsin 😊
  …oturum başkanı olmanda da bence sakınca yok… olabilirsin 😊 Ulaşılabilir bir hedef
  ….eleştiri konusuna gelince önce tabi, ne olduğunu bilmek ve nasıl yapılır?’e hakim olmak gerekiyor. Belki bir yazı daha yazabilirsin bununla ilgili.
  …..”Türkiye’de bilimsel olduğuna inanılıp, tam tersi bilimi engelleyen şeylerin tartışılması gereken vakit çoktan geldi de geçiyor bile”…. bence bunu da tekrar dan bir düşün derim sana ve tekrar bir bak Ülke ’de bu insanlar hangi koşullarda bilim yapıyor diye.
  İyi çalışmalar
  Sevgilerimle
  Beyhan Bag

  1. Beyhan Hanım, öncelikle ayrıntılı kritiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
   Mesleğinden önce akademisyen olma hedefinden bahsederken; eğer akademisyenlik bilimi geliştirmek, alana katkı sunmak, entelektüel bir uğraşı alanı olacaksa çok iyi ancak maalesef mesleği yapmaktan kaçmak ve nöbet tutmamak için akademisyen olmak isteyen büyük bir kitle var maalesef. Dolayısıyla hemşireliği sevmedikleri için akademisyen olmak isteyen kitleyi eleştiriyorum.
   Karşı çıktığım diğer bir konu usta – çırak ilişkisi değil. Çırağın, gerektiği yerde ustaya karşı çıkamaması. Ustanın “En iyi ben bilirim, sus, sadece sana denileni yap” şeklindeki yaklaşımı.
   Bilgi konusuna gelecek olursak, bugünün dünyasında “Şizofreni” hastalığı bilgi düzeyince pek çok bilimsel kitaptan, makaleden, tezden vs. ayrıntılı olarak edinilebilir. Hocalar bilgiyi direkt sunan kişiler değil, bilgiye nasıl erişilir kısmını öğreten kişiler olması daha uygun olur diye düşünüyorum.
   Maalesef klinisyenlerin çok fazla oturum başkanı yapıldığını görmüyoruz. Akla genelde “hoca”lar geliyor. Bunun için hocaların da “ön” açması lazım.
   Yorumlarınız beni çok memnun etti. Katkılarınız için çok teşekkür ederim. 🙂

 3. Eleştirmek ve eleştirilmek hep kötü yansıtıldığı için belki de. Ya da geçmiş yaşantılarımızla da ilgili olabilir tabi. Daha önce hangi yönden, kimler tarafından ve nasıl eleştirildiğimiz…Yapıcı eleştirinin insanı geliştirdiği bir gerçek olsa da bazen kendime hatırlatma gereği duyuyorum; “bu şekilde kendimi geliştirdim. Yanlışımın farkına vardım, bu açıdan da ele alabilirmişim” diye. Başkalarını eleştirme korkumuz da, o kişinin değil kendi düşüncemizin gidişatıyla ilgili bence. Utanç mı duyuyoruz ki, eksiğim var, yanlışım var diyerek…bu düşünceler bizim farklı perspektiflerden bakmamızı engelliyor maalesef, olduğumuz kalıplardan çıkamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.